Links Contacts Elected Officials County Offices News Home


Historical Information Feedback Services Public Meeting Calendar About Holt County
Click for O'Neill, Nebraska Forecast
Holt County Election Commissioner

Election Abstract Report

 

OFFICIAL GENERAL ELECTION NOV. 6, 2012

 

National Ticket

President of the United States

Mitt Romney and Paul Ryan

3922

Barack Obama and Joseph R. Biden, Jr.

882

Gary Johnson and James P. Gray

69

Randall A. Terry and Marjorie Smith

38

United States Senator

 

Deb Fischer

3896

Bob Kerrey

1025

U.S. House of Representatives- District 3 - 2 Year Term - Vote For One

 

Adrian Smith

4017

Mark Sullivan

799

Holt County Ticket

 

County Supervisor - District 2

 

Steve Boshart

386

County Supervisor – District 4

 

Robert E. Snyder

603

County Supervisor – District 6 - Vote For One

 

Marvin C. Scholz

492

Eugene R. Batenhorst

181

SPECIAL ISSUES

 

 

Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court - 6 Year Term

 

Shall Judge James Michael Fitzgerald be retained in office?

 

Yes

2791

No

1178

Judge of the County Court

 

District 8 - 6 Year Term

 

Shall Judge James J. Orr be retained in office?

 

Yes

2758

No

1151

Judge of the County Court

 

District 8 - 6 Year Term

 

Shall Judge Alan L. Brodbeck be retained in office?

 

Yes

3029

No

1432

Northeast Community College For Board of Governors - District 2 - 4 Year Term - Vote For One

 

Keith E. Harvey

3479

Northeast Community College For Board of Governors - At Large - 4 Year Term - Vote For One

 

John W. Davies

3438

Lower Niobrara Natural Resources District - For Board of Directors - 4 Year Term - Vote For One

 

Subdistrict 1

 

Karl Connell

394

Subdistrict 2

 

John A. Engelhaupt

413

Subdistrict 3

 

Diana Wendt

418

Subdistrict 4

 

Arden W. Uhlir

403

Subdistrict 5

 

Raymond J. Naprstek

383

Subdistrict 6

 

No Filing  

0

Subdistrict 7

 

John W. Janzing

441

Subdistrict 8

 

Donald Holtgrew

454

Upper Elkhorn Natural Resources District – For Board of Directors –     Vote for One

 

Subdistrict 1

 

Roy Stewart

3174

Subdistrict 2

 

Curtis Gotschall

3449

Subdistrict 3

 

No Filing-

0

Subdistrict 4

 

Mike Russman

2931

Subdistrict 5

 

Mark Carpenter (accepted write-in)

219

Subdistrict 6

 

Ted Hughes

2832

Subdistrict 7

 

Gerald L. Heithoff

2804

 

 

Elkhorn Rural Public Power District Board of Directors– Subdivision 3 – 6 Year Term – Vote for One

 

Larry Lindahl

189

North Central Public Power District Board of Directors – Subdivision 6 – 6 Year Term – Vote for One

 

Brent M. Stagemeyer

127

North Central Reclamation District Director – 6 Year Term – Vote for One

 

District 1

 

No Filings-

0

District 2

 

No Filings-

0

District 3

 

No Filings

0

Holt County Weed Board-Vote for 3

 

Dan Pribil

3143

John Hammerlun

3155

Kevin Dekay

3060

ESU 8-District 2--4 Year Term-Vote for one

 

Tim Lambert

2377

O’Neill Public School District 7 School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Amy Jo Rowse

1546

Delight Hull

1670

Ellen Boshart

1552

Stuart Public School District 44    School Board Member –Vote for up to Three

 

Calvin Alder

327

Kelly Myers

306

Michael Stracke

258

Ewing Public School District 29  School Board  Vote for up to three

 

Mark P. Ramold

272

LeRoy Napier

225

Craig Bollwitt

14

Chambers Public School District 137 School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Lenone F. Koenig

331

Michele Jarman

296

Toby Knox

171

West Holt Public School District 239 School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Kelly Jelinek

853

Scott Clark Gotschall

830

Mike Fredrick

809

Clearwater School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Marty Kirkman

11

Amy Thiele

8

Duane Kester

6

Orchard School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Terra Williby

62

DeAnna Clifton- Write-In

3

Kristi Schutt- Write-In

8

Verdigre School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

David Pierce

3

Lance Knigge

4

Verdigre School Board Member – 2 Year Term – Vote for one

 

Travis J. Sucha

4

West Boyd School District 50 School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to four

 

Beth Drueke

29

Daniel Ohri

16

Karen Reiser

15

Lavern Higgins

14

Lynch Public School District 36 School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Allen L. Holz

4

Cynthia Nolan

3

Jerold G. Dennis

5

Lynch Public School District 36 School Board Member – 2 Year Term – Vote for up to two

 

Fredrick L. Holz

6

Burwell Public School District 100 School Board Member – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Randall Dobbins

8

Terry L. Smith

6

Larry Sears

5

Wheeler Central School District 45 School Board Member Ward II – 4 Year Term – Vote for up to two

 

Curtis J. Weber

2

Jerome Thunker

2

Wheeler Central School District 45 School Board Member Ward III – 4 Year Term – Vote for one

 

Susan Gehl

2

CITY

 

Atkinson City Council – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Jerry Osborne

491

Leo P. Seger

452

Matthew Stracke

399

Stuart-Atkinson Airport Authority Board– City of Atkinson – 6 Year Term - Vote for one

 

No Filings-

0

O’Neill City Council – 4 Year Term – Vote for One – (Each Ward)

 

Ward I  - Vicki Cork

312

Ward II - Susie Kramer

399

Ward III - Scott Menish

198

Ward IV - Timothy L. Gleason

206

O’Neill Airport Authority Board - 6 Year Term – Vote for up to Two

 

Barton Becker

1159

Mark Ptacek

1073

VILLAGES

 

Chambers Village Board of Trustees – 4 Year Term – Vote for up to two

 

Linda Hubel

74

Brian Rowse

57

Emmet Village Board of Trustees – 4 Year Term – Vote for up to two

 

Joe Schaaf

30

Susan Beckwith

28

Ewing Village Board of Trustees – 4 Year Term – Vote for up to two

 

Dustin Wright

101

Michala Winings

101

Inman Village Board of Trustees – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Dorine Campbell

35

Ned Kelley

44

Randall Keil

15

Page Village Board of Trustees – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Dennis G.VanEvery

46

Donald L. Linquist

49

Mike Depko

10

 

 

Stuart Village Board of Trustees – 4 Year Term – Vote for up to three

 

Larry Paxton

172

Dana Steinhauser

169

Del Stracke

152

Proposed Amendments

 

Amendment #1

 

For

3733

Against

774

Amendment #2

 

For

3633

Against

912

Amendment #3

 

For

1463

Against

3210

Amendment #4

 

For

1175

Against

3556

Ewing Sales & Use Tax

 

For

67

Against

126

Ewing Lottery

 

For

126

Against

60

 

Questions or Comments.
email:webmaster